Trápí Vás bolavá záda? Čtěte!

on . Posted in Sport a zdraví

Bolí vás záda? Nejste vůbec žádnou výjimkou, protože se jedná o opravdu časté téma napříč věkovými skupinami. S bolestmi zad se za svůj život setká 80 % dospělé populace. Tyto obtíže mohou trápit každého a v každém věku, nicméně nejčastěji začínají v dospělosti. Důvodem, proč je problematika zad u dospělých tak zmapovaná je to, že se jedná o nejčastější příčinu pracovní neschopnosti!

Bolest bederní páteře a její příčina

Nejčastěji nás bolí „bedra“ a není to tím, že bychom na nich měli hodně naloženo. Jedná se o největší měrou zatěžovaný úsek páteře, nesoucí hmotnost celého těla, a navíc zde dochází k přenosu pohybu z dolních končetin na trup.

Příčiny bolesti bederní páteře:

  1. poškození páteře
  2. podpůrného svalstva
  3. svalových úponů v okolí páteře
  4. degradace meziobratlových plotének

Ranní bolest zad

Dalším typem bolesti je bolest způsobená přetížením svalů. Tyto obtíže jsou vnímány nejdříve jako rychlá unavitelnost s následnou bolestí beder, zejména při statické zátěži. Bolest je obvykle intenzivnější ráno, kdy jsou svaly zatuhlé, a pacient ji poté během dne „rozchodí“. Bolesti z přetížení svalů jsou únavné a nepříjemné, ale nejsou nijak prudké a viditelně neomezují pohyblivost páteře.

Výhřez ploténky a jejich léčba

Nejčastěji se vyskytujícím onemocněním v bederní oblasti je výhřez meziobratlové ploténky. Výhřez je nejčastěji způsoben úrazem nebo dlouhodobým výrazným přetěžováním bederní páteře. Výhřez v bederní oblasti se vyskytuje velmi často a doprovází jej silné a opakující se bolesti. Nástup obtíží může být:
Postupný
Náhlý

Jak se s tímto onemocněním vypořádat je složité, nicméně měli bychom dbát na to, abychom zbytečně nepřetěžovat opěrný systém a pokud to půjde, tak pravidelně cvičili. Cviky by měli být zaměřeny na posilování hlubokého stabilizačního systému a musí být prováděny správně! V opačném případě mohou obtíže spíše zhoršovat, než aby nám ulevili.

Bolest zad u starých lidí

U starších osob bývá velice častou příčinou bolestí beder znehodnocování meziobratlových plotének, které mají za úkol tlumit tlak a nárazy vznikající při pohybu ve vzpřímené poloze. Ploténky jsou tvořeny elastickou tkání, která se s věkem zmenšuje a jednotlivé obratle se k sobě stále víc přibližují. Tímto nevratným procesem dochází k útlaku nervů a nervových pletení, což vyvolává onu bolest.

Trápí-li vás nejrůznější bolesti zad, zkuste léčbu pomocí Tradiční čínskou medicínu. Svěřte se do rukou Dr. Mačka, který s TČM má velmi bohaté zkušenosti. V jeho ordinaci vás vyšetří a určí mobilizační cvičení vhodná pro vaše tělo, společně s bylinnými přípravky.