Plošiny mohou zachránit Váš život

on . Posted in Průmysl

Když se řekne práce, vybavíme si většinou práci v kontextu s našim povoláním nebo běžné činnosti, které děláme téměř každý den. Jenomže občas je práce nepříjemná a to z všemožných důvodů, může se například jednat o práci ve výškách, která dělá nejednomu opravdu velký problém. Když zůstaneme u výšek, tak vymýšlíme všelijaká řešení, která nám usnadní tuto práci bez většího rizika. Jedním z takových prostředků jsou plošiny o kterých se budeme v tomto článku bavit.

 

Jak jsem zmínil práce ve výškách představuje riziko pádu. A právě pád z výšky patří dlouhodobě a celosvětově mezi nejčastější příčiny úmrtí zaměstnanců. Ve naprosté většině tragických incidentů je příčinou nedostatečné zajištění a ignorování BOZP. Práce ve výškách je definována, když pracoviště leží ve výšce nad 1,5 m. V tomto případě musí zaměstnavatel zajistit opatření k zabránění pádu zaměstnanců z výšky.

 

zdvihací plošiny

 

Legislativa, ošetřující práci ve výškách:

 

 • Předpis č. 362/2005 Sb. Nařízení vlády o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky.
 • Předpis č. 262/2006 Sb. zákoníku práce. Konkrétní informace jsou uvedeny v § 103 odst. 2 a 3.

 

Příčiny pádu z výšky

Logicky lze předpokládat, že každý pád z výšky znamená pro zaměstnance nějaký úraz nebo dokonce smrt. V drtivé většině případů je příčinou:

 

 • ignorování BOZP ze strany zaměstnanců, 
 • nedostatečné proškolení zaměstnanců a 
 • nedostatečná analýza rizik ze strany zaměstnavatelů. 

 

Úrazy způsobené pádem z výšek

Bohužel jedny z těch tragických úrazů, mnohdy se smrtelnými následky vznikají v malých a středních stavebních firmách. Mezi méně závažné úrazy patří poranění vazů, kloubů nebo fraktury kostí. V horších případech se jedná o poranění hlavy, pohybového aparátu nebo páteře a míchy.

 

Jak zajistit bezpečí sebe a svých zaměstnanců?

Prostředků, které Vám doslova dovedou zachránit život je mnoho. Nejprve je třeba zvážit, kolik finančních prostředků chcete investovat. Pokud se jedná o jednorázovou akci, pravděpodobně se vyplatí najmout si odbornou firmu, která práci vykoná. V opačném případě by se na těchto opatřeních nemělo šetřit.

 

Prostředky pro ochrany:

 1. Osobní jištění
 2. Zachycovací postroje
 3. Žebříky a lešení
 4. Hydraulické zdvihací plošiny

 

 

Osobní jištění

Jedná se o nejlevnější způsob jištění, zároveň v sobě toto řešení spojuje lepší proveditelnost na obtížnějších místech a v hůře přístupném terénu.

 

Zachycovací postroje

Tento způsob bývá stejně jako Osobní jištění velmi užívaným systémem. Postroje jsou vybaveny dynamickým jištěním nebo systémem pro tlumení pádu.

 

Žebříky

Pokud je osoba pracující na žebříku chodidly ve výšce nad 5 m, musí být neprodleně jištěna proti pádu, například prostřednictvím OOPP. V případě, že se používají polohovací prostředky je povoleno, aby kotvící bod byl na žebříku, ale za předpokladu, že bude řádně zajištěna jeho stabilita a jeho nosnost tomu bude odpovídat.

 

Hydraulické zdvihací plošiny

Pracovní plošina je zdvihací zařízení vybavené pracovním místem pro obsluhu v podobě koše nebo plochy obklopené zábradlím. Toto zařízení je uzpůsobeno k tomu aby pracovníkovi umožňuje práci ve výšce na místech jinak nedostupných. Většina plošin umožňuje pohyb nejen do výšky ale v kruhu daném dosahem ramene. Plošina může být vybavena zdrojem elektřiny pro používání ručního elektrického nářadí. 

 

Pokud je plošina právě to, co potřebujete a hledáte, neváhejte se obrátit na společnost INREKA plošiny s.r.o., která je stabilním partnerem pro Vaše podnikání, díky mnohaleté historii. V jejím sortimentu můžete najít plošiny těchto druhů:

 

 • KLOUBOVÉ PLOŠINY 
 • TELESKOPICKÉ PLOŠINY 
 • KLOUBOVO-TELESKOPICKÉ PLOŠINY 
 • RAMENOVÉ PLOŠINY 
 • SPECIÁLNÍ PLOŠINY 
 • VYROVNÁVACÍ MŮSTKY 
 • PŘÍVĚSOVÉ PLOŠINY 
 • NŮŽKOVÉ PLOŠINY 
 • SLOUPOVÉ PLOŠINY 

 

zdvihací plošiny

 

Kontakt


Sídlo společnosti

INREKA PLOŠINY

Karlovo nám. 317/5

Praha 2

12000

 

Provozovna

INREKA PLOŠINY

Rudice 231

Nezdenice

687 32


Kontakt pro SLOVENSKO

LABORO plus, s.r.o.

Pajšťunská 1, 851 02 Bratislava

tel.: +421 910 991 990,

www.vysokozdvizneplosiny.sk