Jak vybrat vhodná garážová vrata?

on . Posted in Dům a zahrada

Stavíte nebo rekonstruujete rodinný dům? Máte v plánu garáž? Není divu, garáž ochrání spoustu majetku, konkrétně váš vůz nebo motorku před nenechavými zloději nebo počasím, ale také slouží jako vizitka domu. Jenže teprve kvalitní vrata dělají garáž, garáží! Tento článek vám poradí, na co si dát pozor, při výběru vhodných vrat.

dvoukřídlá garážová vrata

Co je to vlastně garáž? Toto slovo k nám přišlo až z Francie. Definice hovoří, že se jedná o samostatná místnost nebo stavbu určená pro úschovu, kontrolu a drobnou údržbu motorových vozidel. Bývá umístěna v úrovni terénu nebo pod zemí.

Důležitou skutečností je fakt, zda se teprve chystáte stavět, nebo již postaveno máte a zvažujete nad rekonstrukcí a výměnou garážových vrat. Naštěstí je doba tak daleko, že dnes není problém téměř u každého výrobce sehnat vrata, která padnou do jakékoliv stavby, což ušetří jak finance, tak nervy se zedníky a jinými pracovníky. Nejde to ovšem vždy, někdy se bez menší nebo větší stavební úpravy neobejdete. Moderní vrata se charakterizují zejména jako:

 • Kvalitní
 • Bezpečná
 • Řešení na míru
 • Moderní
 • Snadno ovladatelná
 • Tichá

Druhy vrat

Navštívíte-li pár internetových stránek prodejců garážových vrat, asi vás zamrazí. Jejich výběr je velmi široký a rozmanitý, pokud nemáte zcela jasno, jaké chcete, si se v tom ztratíte. Nebojte se, projdeme si pár nejčastějších druhů vrat.

Klasická křídlová vrata

Nejčastějším konstrukčním řešením jsou dvoukřídlá garážová vrata, která se otevírají směrem ven. Ve výjimečných případech lze použít pouze jedno křídlo, které lze vyklápět pod strop. Výplň je v tomto případě tvořena:

 1. Ocelovým plechem.
 2. Lamelami z pozinkovaného hliníku s polyuretanovou pěnou.
 3. Dřevěnými palubkami.

Posuvná vrata

Další variantou jsou vrata, která se odsouvají buď pod strop garáže, nebo do boku garáže, případně po její stěně, aby se ušetřilo maximum možného místa. Toto provedení se skládá z:
ocelových lamel vyplněných polyuretanovou pěnou.

Vrata se rolují do boxu na hřídel umístěnou nad překladem. Montují se uvnitř garáže takzvaně „za otvor“, přímo do stavebního otvoru nebo „před otvor“. Pro lamely obecně platí, že je lze dodávat v různých odstínech, nebo se z vnější strany opatřují plastovou fólií, imitující například dekor dřeva.

dvoukřídlá garážová vrata

Automatická vrata

Jste leniví pokaždé vylézat z auta a absolvovat proceduru v podobě: „odemčení zámku, otevření vrat, zajetí autem a zase to samé v opačném pořadí“, klidně i několikrát denně. Právě pro tyto případy lze vrata ovládat na dálkové ovládání prostřednictvím elektrického pohonu.

Pohon, tedy motor s vodicí kolejnicí se nejčastěji umísťuje nad vrata nad překlad, na strop garáže nebo na zdi garáže. A je-li garáž vybavena zásuvkou na elektřinu, není třeba dodatečně řešit přívod elektrické energie.

Jak poznat kvalitní pohon?

Zde uvedu seznam několika parametrů, na které byste si měli dát pozor při výběru nových automatických vrat:

 • Bezpečnostní certifikáty a normy (ISO).
 • Tažná síla pohonu.
 • Přenos síly řemenem nebo řetězem.
 • Zda je v ceně dálkové ovládání.
 • Jak se manipuluje při výpadku elektrické energie.
 • Jak často pohon můžeme použít za sebou.