Do ložnice patří komoda

on . Posted in Dům a zahrada

Ložnice je takovým zajímavým pokojem celého domu nebo bytu. Většina z nás ji například neukazuje ani návštěvám. Proto se občas stane, že ji zanedbáme a řekneme se: "však co, vždyť se v ní vyspím a to stačí". Ale opak je pravdou, pohodový spánek je důležitý pro náš organismus a proto by nábytek do ložnice měl být příjemný a vydávat dobrou energii. V tomto článku si ukážeme, jak vybavit moderní ložnici.

 

šuplíková komoda
Proporce pokoje

Pokud se nastěhujete do nového domu a teprve vybíráte, kde bude ložnice, měl byste sáhnout po nejchladnějším pokoji v domě, nejčastěji bývá tento pokoj orientovaný na severní stranu. Mnohdy můžete mít ložnici také na východ a kochat se romantickým východem slunce. Co se týká samotné rozlohy, ta by měla být dostatečně velká z hlediska výměny vzduchu, který během spánku spotřebujeme. Proto se nedoporučuje nějaký malý "kamrlík".

Jaký vybrat nábytek a kde jej umístit?

Abychom docílili, že je ložnice vzdušná, neměli bychom ji zatěžovat objemnými skříněmi, policemi ani jinými organizéry. Velmi často se stává, že ložnice = skladiště, kde shromažďujeme nepotřebné věci, které je nám líto vyhodit. V ložnici by tedy neměla chybět postel s kvalitní matrací, komody a šatní skříň. Pokud na vás nová ložnice působí příliš prázdně, doporučuje se na stěny moderní samolepka nebo například obrazy nebo fotografie, které navodí příjemnou atmosféru.

Mnohdy je dilema umístění samotné postele, obecně platí, že by mělo čelo přiléhat ke stěně. Výška postele by měla dosahovat 40 cm, zejména kvůli chladnému proudění u země. Délka postele musí odpovídat vzrůstu toho, kdo na ni spí, navíc je lepší připočíst dalších 20 cm navíc pro větší komfort. Kvalitní matrace umožní kvalitní spánek a uleví od bolesti zad a krční páteře. Proto je důležitý výběr, výška by měla být alespoň 20 cm. Nezbytným prvkem je také potah, který je často antibakteriální. Chceme-li například polohovanou postel, je nutné zvolit rošt, tedy úložiště matrace. Na výběr máme z roštů:

  • laťkových,
  • polohovacích (mechanicky/elektricky),
  • pevných.

šuplíková komoda

Vrátíme-li se ke komodám a nočním stolkům, je nutné, aby ladily s postelí a okolím. V ložnicích je vhodné mít pouze přírodní materiály. V katalogu často najdete kombinaci se sklem nebo hliníkem, což působí luxusnějším dojmem.