Jak probíhá předání firmy?

on . Posted in Firemní záležitosti

Vlastníte firmu, ale přemýšlíte už nad odchodem do důchodu? Možná právě v tuto chvíli přemýšlíte nad tím, zda firmu nepředat. V potaz přichází hned několik možností, kterou si ale vybrat? Stejně tak palčivá může být i otázka, jak takové předání vůbec probíhá a co od něj mám jako vlastník očekávat. 

business-meeting-P7Q648T-min

Nebojte se poradce

Není žádná ostuda, pokud vyhledáte poradce, který vám s předání podniku pomůže. Výrazně tím snížíte rizika, která by se mohla vyskytnout. Kromě toho vám dokáže situaci nastínit z pohledu investora, což pro mnoho vlastníků firem je velmi těžké si představit. Samozřejmostí je také dohled nad právním, daňovým a účetním aspektem.

Příprava a informace

Určitě se připravte, že celý proces prodeje není hotový během pár dnů natož jednoho měsíce. Pro předání firmy se odhaduje období trvání šest až devět měsíců. Poradce samozřejmě výrazně s předáním firmy pomůže, i přesto je potřeba času majitele. Je dobré si o celém procesu zjistit informace a řádně popřemýšlet, zda chcete nechat podnik v rodině nebo ho předat do světa. V případě, že chcete podnik prodat neznámému investorovi se připravte, že dřív nebo později budou zájemci potřebovat i citlivé informace o firmě, aby nekupovali zajíce v pytli. Leč je celá situace možná nepříjemná, nesmí narušit chod firmy.

Předání firmy

Je možné, že po předání se nebudete muset hned s firmou rozloučit. Častým jevem bývá, že majitel bývá ve společnosti kupříkladu ještě další tři roky. Důvod je prostý – má spousty zkušeností a kontaktů, které výrazně firmě dopomohou k jejímu chodu. Proto tyto cenné rady předává novému majiteli, aby firma stále prosperovala.

Představa o hodnotě

Na závěr bychom chtěli upozornit na hodnotu ceny. Majitelé berou firmu jako svého člena rodiny, proto když přijde na předání firmy, mají spousty očekávání. Bohužel ne všechna očekávání mohou být naplněna. Ačkoli je nový investor velmi zapálený a jistě si firmu také zamiloval, může dojít k určitému zklamání.