Střešní vazníky
Zatímco dříve se vedle vázaných krovů využívaly především vazníky sbíjené (vzájemné spojení ve styčnících je provedeno pomocí hřebíků), dnes je do značné míry vytlačily vazníky styčníkové. Sbíjené vazníky jsou nicméně stále výhodné u půdorysů s menším rozpětím, přibližně do 12 m.
V současné době je tedy spolu s vázanými krovy nejpoužívanější střešní konstrukcí systém nosníků lisovaných ocelovými styčníkovými deskami s prolisovanými trny, známý pod pojmem „Gang-Nail“. Jedná se o fošnové přířezy různých tlouštěk a délky 240 cm, které jsou navzájem spojené zalisováním ocelových styčníkových desek s prolisovanými trny. Spoje jsou oproti sbíjeným styčníkům únosnější a méně poddajné. Velkým plusem styčníkových vazníků je, že je lze použít téměř na jakýkoli půdorys, pro jakoukoli střechu a na rozpony až do 30 m.
K hlavním výhodám vazníků patří:
Zastřešení téměř jakéhokoli půdorysu (střešní konstrukce libovolných tvarů, rozpony až 30 m).
Široké využití v praxi – např. střešní a stropní vazníky, nosné rámy dřevostaveb, bednící prvky pro betonářský průmysl.
Až 40 procentní úspora dřeva, nízká hmotnost, rychlejší montáž a výrazně nižší cena než u klasického krovu.
Jak už jsme zmínili výše, střešní vazníky se hodí v první řadě všude tam, kde neplánujete využití půdních prostor. Kromě rodinných a bytových domů je najdete na nejrůznějších halových objektech, skladech, supermarketech, přístřešcích. Nesmíme ale zapomenout ani na možnost nástavby na panelové domy či zastřešení stávajících plochých střech.